Fotolek: Hoppkanin juni 2012!
~Fotolek:Hoppkanin Juni 2012~
Vill du att din kanin ska bli månadens hoppkann juni? Anmäl dej då dom enkla reglerna är:
-Max 1 bild/person.
-Man får inte rösta på sin egen.
-Bilden måste vara kopplad till kaninhopning.
-Du får ha flera kaniner på ett kort.
-Du får byta men underlätta och skriv vilket nr på inlägget du har ex "10# Byter till detta bidrag".
-Du MÅSTE ha tillstånd/tagit bilden själv.
-När året har tagit slut så kommer alla månads finaliset ställas mot varandra. :)
Man anmäler sig genom ett inlägg med bilden i :)
Hur du röstar:
Du trycker på "bra inlägg" knappen på det inlägg som du vill rösta på!
Lycka till!
Då skulle jag vilja anmäla min söta kanin Teddy
Min underbara adde, min vackra ögonsten <3
www.shadrins.weebly.com ~ uppfödning av hoppkaniner
-Medarbetare på Social Fobi Ifokus, Välkomna in! -
Ni är anmälda. :)
Okej :)
Söta lilla Nogger! <3
<3 www.anglabackenskaniner.weebly.com!! Tips - Fakta - Uppfödning av lejonhuvad kanin! <3
Jag är lite konfunderad av denna tråd. Den är inte skapad av mig eller någon av mina Medarbetare. Ni får jättegärna ha fototävlingar men att kalla tävlingen "månadens hoppkanin" kan vara missvisande då det inte är vi här på sajten som annordnat den.
Så ni som lagt upp bilder hoppas jag vet att vi inte kommer ge vinnaren någon artikel eller så. så att ni vet.
//Sandra, värd på kaninhoppning iFokus
//Sandra Magnusson, Kyrkeliden's Hoppkaniner
sajtvärd på kaninhoppning iFokus
Putt.
Min fina Elwis hoppar msv på midnattsolscupen.
Bellamylove har fotat bilden 
Hälsningar Linnea
www.svartkanin.blogg.se
#13&14 hon heter bellamollylovee, inte bellamylove haha ;)
#15 Petig! :P
Hälsningar Linnea
www.svartkanin.blogg.se
#16 alltid ;)
#18 Alla kaniner kan hoppa, det krävs bara lite extra träning för vissa ;)
19
vet du hur man kan lära dom? ^^
finns mer artiklar i artikelsamling! :D
HAHAHAHAHAHA…..
#21 Ett bra tips för nybörjare är att låna boken Kaninhoppning 2 på biblioteket. Det finns en första version men 2 är mest korrekt efter som att nya saker kommit till. Den finns även att köpa här http://www.teddytassen.se/webbshop/kanin/bocker/kaninhoppning-2-228-sidor-255.html.
#23 dom har väl slutat att sälja den första?
HAHAHAHAHAHA…..
Får man rösta på mer än en kanin? Självklart inte ens egen då :)
#27 Det hindret är inte godkänt och bör du inte hoppa med
: hindret måste kunna rivas ifrån båda hållen (kan inte ditt), och inte lämpligt med spikar så.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#29 jo jag vet, men jag hoppar bara från det hållet det kan rivas på. Om man kollar noga på alla bilder ser det ut som att fler har spikar ist för märlor. Vill du diskutera mer om det så får vi ta det via PM.
28# Man får rösta på flera! :)
#24 ja det har de men den finns att låna på Bibliotek ( iaf. på biblioteket nära mig
)
#29 inte godkänt för tävling nej. Finns inga regler om hur hinder bör se ut när man använder dom hemma. Det är för tävling reglerna gäller. Sen att hindret inte är lämpligt är en annan sak - men som sagt, hon får använda det hemma.
#33 Riktigt dåligt att det är godkänt att använda såna hinder hemma:/
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#34 jo det håller jag med om, men det är ju så svårt att "bevaka" så därför går det inte.. :( bara att hoppas att de flesta faktiskt använder godkända hinder.
#29 Det finns flera anledningar till varför man inte skall ha spikar. En utav anledningarna är att kaninen kan skada sig på det (Få hinderstödet med spikar över sig, riva sig på de). Det har förekommit (enligt boken Kaninhoppning 2) att kaniner har fått en spik rakt i ögat och blivit blinda. Visst tänker man att det händer aldrig mig och min kanin men man vet aldrig när olyckan är framme.
Spikar?!?! Livsfarligt!! DON`T!!!!!
#36 Och varför skriver du detta till mig?
Bara för att jag inte tog upp alla farliga punkterna här, så betyder det inte att jag inte kan dem, jag & personen i fråga tog diskutionen via PM sen.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Andledningen till att jag ville ta diskutionen i PM med Frida var för att just detta inte skulle hända! Nu känns det som att halva tråden är förstörd, pga att jag la ut en bild på min kanin som hoppar ETT farligt hinder! Jag har bytt ut spikarna till träbitar nu, so don't worry! ;)