Kaninhoppning iFokus

Kaninhoppning

Etikettmin-hoppkanin
Läst 1155 ggr
[El-sa]
1

Tävlings namn

Börjat fundera lite över tävlings namn till min älskling Daisy. Slog upp om namnet hade någon betydelse och visst hade det de. Daisy betyder på engelska "dagens öga", Är det ett fint/passande namn?

Dagens öga, Today's eye?

Vincent...
2
#1

Dagens öga Daisy kanske?

HAHAHAHAHAHA…..

[El-sa]
1
#2

#1 Det var super sött! Dessutom så älskar jag hennes ögonfärg ;).

LovePoppy
0
#3

Daisy the Today's Eye

[Fruktiz]
0
#4

Bara Daisy eller Today's Eye tycker jag :)

[El-sa]
1
#5

Tror att det blir något i liknande dagens öga eller Today's eye men har ni andra förslag så posta det gjärna! :)

Vincent...
1
#6
  1. The lady Daisy
  2. Disa
  3. Daisy Doll
  4. Daisy in love
  5. The girl Daisy
  6. Daisy håller ett öga på dig
  7. Daisy
  8. Lisa-Disa
  9. Lila Daisy
  10. Daisy love you morot
  11. Daisy skiner som solen/monen
  12. Daisy jump away from you
  13. Daisy can bite you
  14. Daisy have fun
  15. Daisy can play with you
  16. Daisy are happy now
  17. Daisy the little girl
  18. Rödluvan Daisy
  19. Daisy den fin/söta
  20. Daisy kasta bollen
  21. Daisy kan hoppa högre än dig
  22. Daisy play with you

HAHAHAHAHAHA…..

Mickis1994
3
#7

Today's eye tycker jag är det bästa alternativet

Mvh Michaela Glansk.
Riverruns Hoppkaniner, uppfödning av hoppkorsningar. 

[El-sa]
0
#8

#6 Ojj vad många bra förslag! :)

JulleBulle1
0
#9

Jag tycker bara Daisy var superfint!!! ;) Min kompis kanin heter Precious Daisy, men du kanske inte borde ta det namnet… :)

[El-sa]
2
#10

#9 haha, näe det får bli din kommpis kanins namn :)

Är mest fäst vid Daisy Today's eye

Vincent...
0
#11

inget av mina namn  GråterTungan ute

HAHAHAHAHAHA…..

[El-sa]
1
#12

#11 haha, mitt andrahands val är dock "Daisy doll" :).

[_hsleiufhbtv]
4
#13

Jag tycker bara today's eye :)

[El-sa]
1
#14

#13 Det kanske blir bättre. Aja, får fundera! :)

Vincent...
0
#15
  1. Daisy med bus i blicken
  2. Se inte Daisy i ögat
  3. Daisy med glimten i ögat

det var några nya förslag jag kom på :D

HAHAHAHAHAHA…..

[El-sa]
0
#16

#15 de var super söta namn :)

iWontBite
2
#17

Jag gillade Daisy Today's Eye! Mycket för att det låter lite som att det är en som heter Daisy Today och det är något med hennes öga, haha… Som en boktitel, skitcoolt.
Bara Today's Eye tycker jag låter väldigt, uh, som något en tioåring skulle sätta ihop de orden hen kan på engelska för engelska är ju SÅ COOLT vad du än säger inte alls så lamt som svenska.
Dessutom så får du ju inte tävla med ett namn som kan missuppfattas som ett gårdsnamn och "Today's" skulle förmodligen klassas som ett sådant :P Eller har jag fel? Det bara slog mig plötsligt.

//Päpple Holstwiik
Hoppípollas Hoppkaniner
Registrerad i SKHRF sedan 2015

[El-sa]
1
#18

#17 hmm.. Ja om jag använder namnet så blir det Daisy Today's eye. Kanske är lite dum men förstår inte hur det skulle missupfattas?

Vincent...
1
#19

om ingen kaninuppfödning med namnet Today finns kan du använda Today's eye.

HAHAHAHAHAHA…..

[El-sa]
1
#20

#19 Jaha det vara så du menade, men om man döper henne till Daisy the today's eye. Det blir ju inte samma sak.

Vincent...
1
#21

#20  du får döpa henne till Today's eye om det inte finns en kaninuppfödning som heter Today.

HAHAHAHAHAHA…..

iWontBite
2
#22

#21 Nej, det tror jag inte. Det kan fortfarande störa om någon registrerar det gårdsnamnet i framtiden.

Om du inte vill att Today ska låta som en person så kan du använda Eye of Today. Daisy the Today's Eye översätts till "Daisy Dagenens (ägandeform) öga", jag förstår inte vad den meningen vill säga? Men det är sådant jag stör mig på, ditt val! Det finns inget som säger att namn behöver betyda något.
Men jag gillade Daisy Today's Eye.

//Päpple Holstwiik
Hoppípollas Hoppkaniner
Registrerad i SKHRF sedan 2015

Vincent...
1
#23

Elsa får mejla SKHRF och fråga om man får ta det namnet :D

HAHAHAHAHAHA…..

[El-sa]
1
#24

#22 jag gillar namnet och om du stör dig på det varför kommenterar du ens?jag kan ju säga att det jag är less på, att andra skall kritisera andras val. #23 ja det kan jag göra :)

iWontBite
2
#25

#24 Jag stör mig på dålig engelska och du FRÅGADE i början utav tråden efter åsikter om namnet. Nog måste du väl då ha väntat dig åsikter..? Jag sa att jag gillade Diasy Tomorrow's Eye, vilket var det du i stunden var inne på. Jag sa också att du kan få problem av SKHRF om kaninen klassar upp sig och dom tycker det är för likt ett gårdsnamn. Jag försökte HJÄLPA, så du inte hamnar i den situationen.

~Vet du vad jag är less på?~ Folk som beter sig som att kritik är personliga påhopp!

//Päpple Holstwiik
Hoppípollas Hoppkaniner
Registrerad i SKHRF sedan 2015