Kaninhoppning iFokus

Kaninhoppning

Etiketthinder-selar-andra-tillbehör
Läst 1578 ggr
alicekanin
2011-12-09 21:28
0

Bra hinder?

Hej mina hinder har inte mäor ut en spik åt motstatt håll som kaninen hoppar. Jag undrar om det är bra med det eller måste man ha mälor? Nak delen är ju att man inte kan hoppa med kaninen åt båfa hållen för annars kan kaninen inte riva det ju. Snälla svara på deta:)

Mvh Alice Ville Tingeling & Smulan=)

http://lovasenshoppkaniner.weebly.com

Xanon
2011-12-10 01:44
0
#1

Spikar överhuvudtaget är inte alls att rekommendera, oavsett vilken sida av hinder dom sitter på. Är olyckan framme så är den, kaninen kan t.ex. riva hindret på så sätt att stolparna välter och kaninen får spikarna i ryggen. Kaninen bör kunna hoppa hindret från båda håll, det finns aldrig någon garanti för att kaninen t.ex. inte vänder i banan.

Så gör om gör rätt :)

A dog may be man's best friend, but the horse wrote history.

Fridaaaa
2011-12-10 09:43
0
#2

Nej du får absolut inte ha spikar, kan riva kaninen om man har otur, alltså skadligt.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

alicekanin
2011-12-10 12:36
0
#3

Okej till våren ska jag sätta mälor på alla hinder. Inte nu för han har semester nu;)

Mvh Alice Ville Tingeling & Smulan=)

http://lovasenshoppkaniner.weebly.com

*Hjärtats hoppkaniner*
2011-12-11 12:05
2
#4

Jag köpte ett par begangnade hinder, det var spikar som märlor på dem, jag använder inte dom med spikar på just nu. För jag är redan i full gång med att byta till vanliga märlor! :)

svartkanin
2011-12-20 11:57
0
#5

Är det ens lagligt att använda spikar föresten?

Hälsningar Linnea
www.svartkanin.blogg.se

Hälsningar Linnea
www.svartkanin.blogg.se

Ninnelille
2011-12-20 12:51
0
#6

#5  nej det är det inte :)

alicekanin
2011-12-20 14:34
0
#7

Oj herre gud om jag skulle veta det skulle jag alldrig gjort det. Vad dåligt sanvete man får:/

Mvh Alice Ville Tingeling & Smulan=)

http://lovasenshoppkaniner.weebly.com

PrinzeZz
2011-12-21 00:08
2
#8

det är inte olagligt att ha spikar, skulle det vara olagligt skulle det också vara straffbart, vilket det inte är.

skilj på olagligt och olämpligt.

det är olagligt att stjäla en bil eller råna en bank, det är olämpligt att använda ett hinder med spikar istället för märlor.

Hindren är inte godkända att använda enligt KAFs och SKHRFs reglemente på tävling. Men vad man använder att hoppa över hemma kan ingen bestämma.

Dock är hindren inte säkra och klokast är att byta ut spikarna mot märlor innan du använder dom igen.

Medarbetare på kaninhoppning.ifokus.se | Rosvalla-katastrofen 20/2 2010 Måne 
Uppfödning av hoppkaniner | Hemsidan | Bloggen |

alicekanin
2011-12-21 16:32
0
#9

Till våren när jag ska hoppa med han igen ska jag byta ut det mot mälor.

Mvh Alice Ville Tingeling & Smulan=)

http://lovasenshoppkaniner.weebly.com

*Hjärtats hoppkaniner*
2011-12-22 08:22
0
#10

Nu har jag bytt ut mina spikar mot märlor, Vilket känns mycket säkrare och bättre för kaninen som hoppar hindret. Om hinret skulle blåsa omkull skulle dom kunna få spikarna i ögonen, ryggen.. Osv!