Kaninhoppning iFokus

Kaninhoppning

Etikettallmänt
Läst 708 ggr
bellamollylovee
2

Mattips till kalla vintertävlingar

Tänkte dela med mig av ett litet mattips som funkar bra när man vill ta med något varmt att äta till lunch under tävlingarna i vinter.

Nudlar i en termos. Du kokar helt enkelt bara nudlarna och häller i varmt vatten, ta med en kåsa eller tallrik att hälla över nudlarna i när det är dags att äta bara. Gott och enkelt!

På somrarna funkar förstgås också nudlar, det finns säkert fler än jag som är riktiga nudelälskare :)

Har ni något mattips?

Kram Emma - medarbetare på Bloggande Ifokus.

Fotoryttarnas.se

hjartelyckanskaniner
2
#1

Varma koppen/soppor från varma koppen. Bara att ta med en termos med vatten och något att ha soppan i. Resten av vattnet kan man använda till te mm. Då får man något varmt att äta och dricka. Gillar man inte te så finns det pulver o'boy som man värmer med vatten =) Billigt och bra!

Redd kyckling är en jag kan rekomendera av sopporna. Smakar som bearnaise utspädd med vatten =P Sen små kycklingbitar.

Tycker nudlar blir så överkokta om de får stå i vatten en lång stund. Man äter ju inte efter några minuter efter att man lagat nudlarna =)

Mvh Emma
Hjärtelyckans kaningård www.hjartelyckanskaningard.weebly.com
Sajtvärd för Jättekanin Ifokus och Harkaniner Ifokus
http://emmisen.myshowroom.se/