Kaninhoppning iFokus

Kaninhoppning

Etikettköp-sälj
Läst 738 ggr
Baralisah
0

Kanin säljes!

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hej alla kaninälskare.

För ca två månader köpte jag en holländar hona som jag tänkte använda här hemma hos mig som kelavel.
När jag fick hem henne så var hon totalt livrädd, & då menar jag grymt rädd. Inte alls van vid händer eller äns att man går förbi buren.
Flera gånger när jag kom förbi och skulle ge mat så var hon så rädd så hon skulle klättra på väggen för att komma bort ifrån mig. Man kunde inte äns klappa henne utan att hon sprang ifrån och gömde sig.
Samma sak som i hagen, försökte gömma sig och man fick aldrig tag på henne.Obestämd

Nu har det gått ett litet tag och hon är mycket,mycket tamare. Man kan klappa henne och hon gosar ner sig i spånet när man klappar henne på huvudet & slickas ibland. Kommer alltid fram när man öppnar buren eller bara som går förbi. Kyss
Alltid matglad och kommer till och med fram när hon är i hagen.
Hon har utvecklats oerhört mycket på redan 2 månader.

Efter tre veckor hade gått så hade hon helt plötsligt ungar i sin bur och jag hörde mig genast av till uppfödaren, hon hade nämnligen blivit tjuvparad, som uppfödaren inte sa något till mig.

Anledning till att jag säljer henne är för att jag inte har den tiden att ge henne för ''kämpa'' med henne. Jag har arbetat med henne så mycket så det räcker inte tid åt mina andra kaniner. Plus att det har aldrig ''klickat'' mellan oss.
Så det rätta för henne är att få hamna till ett hem där det bara bor hon själv, eller två, tre stycken kaniner. Så hon får den uppmärksamheten hon vill ha och behöver.Glad
Jag vill hemskt gärna att hon hamnar till ett bra hem, gärna till hoppning. Det skulle nog passa henne utmärkt då hon har jätte mycket energi att ge ut.

Just nu bor hon i Uppsala och heter Filippa.
Med henne medföljer övergångsfoder och stamtavla.
Dom som är intresserade kan skriva ett PM eller kontakta mig via mail.

Baralisah@hotmail.com

Tack på förhand, hälsningar Lisa AnderssonGlad
PS. bilderna är väldigt små & dåliga. Kan ta nya vid intresse.

Hälsningar Lisa - medarbetare på Jättekanin iFokus

Baralisah
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

En till bild.

Hälsningar Lisa - medarbetare på Jättekanin iFokus

Baralisah
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

en till.

Hälsningar Lisa - medarbetare på Jättekanin iFokus

minkaninester
0
#3

Hon är verkligen jätte fin! :)

Jag puttar upp till er!

MVH.
Louise T
Medarbetare på Dvärgkaniner.ifokus.

" Everybody needs inspiration "

 

 

LinneaJohaanson
0
#4

jag puttar

Mvh Linnea Johansson Kvick
Cherioshamstrar.weebly.com
Grundare av Hamsterbladet.webblogg.se

minkaninester
0
#5

Putt! :)

MVH.
Louise T
Medarbetare på Dvärgkaniner.ifokus.

" Everybody needs inspiration "

 

 

rosahumla
0
#6

Jag är ganska van vid att hantera kaniner som är ganska rädda, och hon verkar hur mysig som helst! :)
Synd bara att jag varken har plats eller råd med en till ;/

Puttar upp tråden för sötnosen!

Qepta
0
#7

putt

// Mandana & Belgarna
www.Belgarna.blogg.se

Rero
0
#8

putt:)

bblomquist
0
#9

putti

kyrkeliden
0
#10

putt

//Sandra Magnusson, Kyrkeliden's Hoppkaniner
sajtvärd på kaninhoppning iFokus

minkaninester
0
#11

Putt! :)

MVH.
Louise T
Medarbetare på Dvärgkaniner.ifokus.

" Everybody needs inspiration "