Kaninhoppning iFokus

Kaninhoppning

Etikettallmänt
Läst 564 ggr
Mellliie
2009-05-20 18:00
0

Träna.

Nu ska jag äntligen börja träna min kanin i kaninhoppning. Hon har godkänt att ha sele på sig, nu. Har ni några bra tips hur jag ska börja träna henne?

thexclub
2009-05-21 13:42
0
#1

Det finns en del artiklar här på sidan som kan vara till hjälp :)
Tänk på att inte stressa kaninen utan att alltid ta det lugnt, se till att kaninen verkligen förstår innan du börjar höja hinder och träna inte för ofta. Om du inte läst den så finns det en bok som heter "kaninhoppning 2" där det beskrivs väldigt bra hur man kan träna.

Lycka till!

the vanity, it becomes insanity

Mellliie
2009-05-21 19:54
0
#2

Åh, tack!

Henni-Chan
2009-06-26 01:10
0
#3

Om du inte hittar tillräcklig information i de tips som emmy skrivit åvan, kan du (enligt mig) börja träna försiktigt när kaninen är drygt 3½ månad på låga hinder :)
Därefter höja, men om du ska börja tävla tänk på att inte hoppa för höga hinder än vad kaninen "får" hoppa på tävling. En del kaniner tycker att den hoppar roligare höjder hemma o slarvar på den "rätta" höjden ;)

Hendrike "Pinkku" Palm 

Miss Pinky's Hoppkaniner ~

Reg. gårdsnamn i SKHRF

Mellliie
2009-07-05 22:03
0
#4

Vi har hoppat lite smått och det går bra! :D