# s-registrerings nummer?
Author: Tova.O

Vad är det? Och måste man ha med det om man ska registrera sig till en tävling??

## Comment 1
Author: Tova.O

Och vad är  (UT) ???

## Comment 2
Author: kyrkeliden

S-XXXX  
Är ett registreringsnummer som är unikt för varje kanin. Det behövs om man ska tävla svår-Elit klass eller höjd och längd. Annars inget du behöver.

Det är till lite för att kontrollera att kaninens klassning stämmer samt att den är tillräckligt gammal för att få starta elitklass (8mån) och höjd/längd (1år).

UT = Utom tävlan  
ÄR kaninen t.ex. klassad medelsvår men jag känner att min kanin blir osäker på den höjden och inte riktigt vågar hoppa kan man starta den Utom tävlan i lättklass. Kaninen är ju egentligen klassad msv men pga då att den inte vågar riktigt så får man tävla UT i lägre klass. Man tävlar då inte om några pinnar eller placeringar, men vill kanske ändå kaninen ska få följa med på tävling och hoppa.

## Comment 3
Author: Tova.O

Okej tack för svaret!:)
