# Hur gammal bör den vara innan man börjar hoppa?
Author: Moalinn

Hej!  
  
Som rubriken lyder, hur gammal bör kaninen vara innan man börjar hoppa?.  
Jag har nyss skaffat mig en liten dvärgvädur som föddes 29 april 2011 så han är snart 3 månader. Jag har nu inte tänkt mig hoppa tävlingar och sånt med honom, inte än iaf.. vet inte hur han hoppar ännu, utan mest för att se om han tycker det är roligt osv. Men den enkla frågan är ju då, hur gammla bör dom vara?  
(:

## Comment 1
Author: LoveYourRabbit

Man kan ju börja selträna när dom är ca 3 månader, och när dom behärskar selen kan man börja med hoppträning ;)

## Comment 2
Author: Moalinn

Jaså, jag tog upp honom här om dagen (han är riktigt snäll!) och satte på selen. Gick ut med honom och satte ner honom i gräset, han hoppade omkring och jag efter. Sen stannade han och sen började jag gå lite åt vänster och han följde efter. Tänkte inte på om han hade haft sele på sig innan eller inte. Men jag får väl se vad han säger om några dagar, om han tycker det är lika roligt då eller inte. Men då vet jag. Tack! :)  
  
Fick köpt mig en vitblåögd kanin ändå, om du ville veta. Blev så kär i din kanin och då ville jag verkligen ha en vitblåögd och jag fick det! :D

## Comment 3
Author: LoveYourRabbit

Så lite så ;D  
Vad roligt, lite synd att den jag har nu visade sig vara en hona. Men sånt är livet ;)

## Comment 4
Author: Moalinn

Ja, så är det. Ändå lite närmare med borås (vi möttes i göteborg) än småland faktiskt, men din lilla tjej är ändå riktigt söt :D

## Comment 5
Author: LoveYourRabbit

Okej. Hon är gudomligt söt ;D
