# Några frågor om titlar
Author: [Borttaget]

Jag har några frågor om de där titlarna man kan få i kaninhoppning. ![Glad](http://kaninhoppning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Är det så att man måste vinna elit i sin egna klubb och sen vinna elit i en annan klubb för att bli Champion? Sen har jag för mig att jag hört något som heter Great Champion, hur blir man det?

Vad innebär det att man får ett cert(ifikat)?

## Comment 1
Author: LoveYourRabbit

\*Tassavtryck\* (:

## Comment 2
Author: kyrkeliden

När man tävlar hoppning börjar man ju alltid i lätt klass och klassar upp sig. Lätt - Msv - Svår - Elit. Uppklassning sker genom att kaninen plockar placering och ju får en s.k. "uppflyttningspinne".

När kaninen sedan tagit sig upp i elit så kan den ju inte få fler "pinnar" då detta är högsta klassen. Därför tävlar man i elit om "Certifikat" eller förkortat "Cert".

Det delas ut ett certifikat (till 1:an i klassen) om klassen innehåller 10st startande (under 10st startande i klassen = inget certifikat). Vid 25st startande delas det ut 2st certifikat (till 1:an o 2:an i klassen) och 3st cert om klassen innehåller 50startande o.s.v.

För att bli Champon i en gren (Rak, krok, höjd elr. längd) måste kaninen ha plockat 3st certifikat. Den måste även plockat certet i två olika "regioner" (tänk två olika klubbar) och kan t.ex. tagit 2st cert i klubb A och 1st cert i klubb B. Men den kan även tagit alla tre certen i tre olika klubbar.

Man tävlar i fyra s.k. grenar. "Rak", "Krok", "Höjd" och "Längd". För att bli champion i rakbana måste kaninen plockat 3certifikat i rakbana. Då blir kaninen Champion i rakbana.  
Samma kanin kanske sedan plockar tre certifikat i krokbana och blir ju då även Champion i krokbana.

En kanin som är champion i en gren (t.ex. rak) kallas **Champion** (förkortas CH)  
En kanin som är champion i två grenar (t.ex. rak o krok) kallas **Great Champion**. (Gt CH)  
I tre grenar (ex. rak, längd o höjd) kallas **Super Champion** (S CH)  
En kanin som lyckas bli champion i alal fyra grenar, rak, krok, höjd och längd får kalla sig **Grand Champion**, förkortas Gd CH)

(på bilden: Skärbo's Great Champion The Moments of Happyness "Happy" som är champion i rak och krokig bana)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Fast jag har tävlat i ett år så fanns det alltså mycket mer att lära sig! ![Glad](http://kaninhoppning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Jag visste faktiskt inte att det fanns Grand-och Super Champion!

Men en kanin kan alltså först heta Ch, sen Gt Ch osv? Att den ändrar lite i sitt namn efter hur den klassas?

## Comment 4
Author: gaabriellaaa

#3 jepp det är rätt ![Glad](http://kaninhoppning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") därimot får inte en kanin tävla under ett namn som typ "big champion" eller något annat man **döpt** den till om den inte är champion liksom. Alltså, tex en lättklassad kanin får inte ha något med "champion" i namnet.

## Comment 5
Author: kyrkeliden

#3#4 Ja precis kaninen blir först champion, sedan great o.s.v. i den ordningen då championtiteln beror på antalet grenar den är ch i och inte "vilka" grenar den är det i.

Precis, kaninen får inte heta champion, great, super eller grand i namnet.

Titeln läggs på förre kaninens namn. Kaninen ovan har ett gårdsnamn "Skärbo's" sedan titeln "Gt CH" och sedan kaninens tävlingsnamn "The Moments of Happyness".
