# Eldsjälens kaningård
Author: Husberg

I April ska kaningården flytta till större tomt, det vill säga till min mamma som bor i hus. Gården kommer att öka antalet fack. Från 4 fack till 6 fack. Vilket gör att jag kommer att ha mer plats för ytterligare fler kaniner. Så förmodligen finns det 5 härliga kaniner på gården, om inte 6 kaniner i slutet av 2010. ![Tungan ute](http://kaninhoppning.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Kaninerna kommer att ha mer tillgång till större hagar och dessutom fler hagar. Det är tänkt att det ska byggas väggar runt burarna även tak och dörr.

Alla burar ska göras i ordning, möbleras och skuras. Även målas! Där inpå blir Ida omparad med samma hane. Frihetens Dayo. Så det blir en spännande sommar!

## Comment 1
Author: Husberg

Skissar runt lite, är inte 100% säker än. Dock vet jag att tak kommer det att bli!

## Comment 2
Author: kyrkeliden

Jättekul :D  
Alltid spännande å bygga nytt å planera e nog nästan det roligaste ;O)

## Comment 3
Author: Husberg

#2: Jag instämmer! Det roligaste är nog när man blivit klar med arbetet, då kan man ställa sig tanken "blev det som jag tänkt mig?"

Jag tänkte lägga ut slutsatsen här, så får vi se om det blev som jag tänkt mig! :)

## Comment 4
Author: All-for-love

Nu fick jag med lite inspiration......

Det skulle ju vara Najs om man la till en tvåfacksbur+en tvåfacksbur på dem övriga sidorna med en liten ingång....

Det skulle ju vara Najs.

## Comment 5
Author: love96

så kul :D

## Comment 6
Author: Husberg

På söndag (imorgon) flyttas burarna! Senare på kvällen uppstår ljuvlig musik mellan Dayo och Ida..

## Comment 7
Author: minkaninester

Riktigt smart det där med taket!  
Längtar efter bilder när det är klart! :)

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Hur gick det nu då? :)

## Comment 9
Author: Husberg

Oj, har helt glömt bort, allt har gått jättebra, burarna står mot varandra, tak sätts på i höst/vinter, målning sker snart! :)

## Comment 10
Author: LoveYourRabbit

Skulle vara roligt att se lite bilder :D

## Comment 11
Author: gaabriellaaa

#10 instämmer :)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Å va coolt ;) vill gärna se bilder på hur det blev :)!
