# Belgisk hare-hane
Author: Elsa250

Hej!

Jag ska alternativt ta en kull på min fina Vera. Jag skulle gärna vilja para henne med en belgisk hare som helst ska vara högt klassad inom hoppningen. Han ska även vara snäll i all hantering. Han behöver inte vara renrasig men ska i alla fall ha mycket belgisk hare i sig. Har du hanen jag söker? Eller känner du nån som har det? I så fall kan du antingen pm:a mig eller svara i den här tråden, och beskriva hanen och gärna lägga upp en bild på honom. 

Han får gärna finnas i närheten av sundsvall, men om ni ska på tävlingar eller dyligt i närheten så kan vi säkert träffas där![Skämtar](http://kanin.ifokus.se/images/empty.gif "Skämtar")

## Comment 1
Author: Cilia.Teddytöserna

Har en hane, han är inte hare men väldigt högrest och slank. PM:a för mer info 🙂

## Comment 2
Author: Elsa250

#1 Har pm:at dig:)

## Comment 3
Author: juliafrojd

Har en renrasig belgisk hare, vit rödögd. Har bara hunnit tävla han en gång i mini där han gick på 1+0 och 0+0. Hemma har vi tränat lätt och det har gått bra.

## Comment 4
Author: Elsa250

#3 Tyvärr är han inte aktuell, då kaninen ska vara hoppvan och helst vara elit eller svårklassad, möjligtvis msvklassad:)

## Comment 5
Author: Cilia.Teddytöserna

#4 finns inga svår eller elit klassade rena harar dock 😐

## Comment 6
Author: Elsa250

#4 Det behöver inte vara en renrasig;) Det har jag ju skrivit:) Han ska vara högrest och slank i alla fall:)

## Comment 7
Author: Anoki

Hur många procent hare har du tänkt dig?  
Christoffer Robin finns ju annars, dock den grövre varianten.

## Comment 8
Author: Elsa250

#7 Det spelar ingen roll:) Bara det är lite hare i honom;) Vera är också ganska grov, så det skulle nog passa bra:)

## Comment 9
Author: Elsa250

#7 Det spelar ingen roll:) Bara det är lite hare i honom;) Vera är också ganska grov, så det skulle nog passa bra:)

## Comment 10
Author: Northernlights KU

Denna kanske skulle passa? Hans mamma är renrasig belgisk  hare  [http://liljekonvaljenskaniner.weebly.com/glaumldjens-lycklig.html](http://liljekonvaljenskaniner.weebly.com/glaumldjens-lycklig.html)

Inte min hane dock, men spanar du runt på hemsidan kan du säkert hitta någon kontaktuppgift till ägaren 🙂
